Program för Båtveckan 2019

Lördag Poker Run Öregrunds hamn
27-jul 20.00 Festvaltältet
Söndag 11.00 Familjedagen öppnar Festivalområdet
28-jul 12.00 Talangtävling Festivalområdet
13.00 Barndisco Festivalområdet
14.00 Godisregn Festivalområdet
15.00 Festivalområdet
16.00 Östra Upplands badkars race del 1 Festivalområdet
17.00 Familjedagen stänger Festivalområdet
Måndag 09-17 VM båtar anländer till Öregrund Depå Öregrund
29-jul 15.00 Race med Tändkulebåtar Hamnen Öregrund
18.00 Parad med VM båtar – tema ”animerat” Öregrund
Tisdag 08-09 Träning VM Öregrunds Grepen
30-jul 10.00 Start VM-deltävling Offshore 3J race 1 Hasselbackspiren
14-16 Uppvisning Viggo-båtar Öregrunds Hamn
15-16 Träning VM Öregrunds Grepen
17.00 Start VM-deltävling Offshore 3J race 2 Hasselbackspiren
20.00 Festivaltältet
Onsdag 13-14 Träning VM Öregrunds Grepen
31-jul 15.00 Bohlins Open – vattenskoter tävling Festivalområdet
17.00 Start VM-deltävling Offshore 3J race 3 Hasselbackspiren
ca 19 Robotbåt R142 Ystad anländer Grepen Marin
20.30 VM prisutdelning för totalen samt middag Societetshuset – trappan
22.00 Festivaltältet
Torsdag Visning på fm och turer på em med R142 Öregrunds Hamn
01-aug 12.00 Öppet Hav – Start Grisslehamn
12.30 Svävarna Festivalområdet
ca 13 Målgång Öppet hav Festivalområdet
15.00 Östra Upplands Badkarsrace nr 2 Festivalområdet
16.00 Matbordsrace Festivalområdet
17-19 Besiktning Roslagsloppet i Öregrund Öregrunds Hamn
18.30 Middag Öppet Hav Festivalområdet
21.30 Festivaltältet
11-16 Besiktning Roslagsloppet Biltema, Norrtälje
Fredag 12-15 Svävare, Snöskotrar, Dragster, Electro surf Festivalområde
02-aug 13-15 Båtorintering (inställd) Festivalområde
22.00 Festivaltältet
09.30 Start Roslagsloppet Gräddö
Lördag 11-ca13 Dragsterbåtar, svävare, Electro surf Festivalområde/Hasselbackspiren
03-aug ca 12.30 Första båt i Öregrunds grepen – Roslagsloppet Hasselbackspiren
18.30 Prisutdelning Roslagsloppet Festivalområde
kväll Robotbåt R142 Ystad lämnar Öregrunds Hamn
22.00 Festivaltältet

[/cs_text]